Elitwell Clinic
Elitwell Clinic
Elitwell Clinic

Kupa Terapisi

Kupa Tedavisi (bardak çekme) nedir?

Kupa tedavisi, Hacamat veya bardak çekme gibi isimlerle de anılan kupa tedavisi, bir neşter yardımıyla derinin çizilmesi ve bu bölgenin ısıtılan geniş ağızlı bir bardak ya da kupa ile vakumlanarak kan alınması işlemidir. Kuru kupa tedavisinde ise belirli noktalara sadece vakumlama yapılmakta, çizik yoluyla kan çıkarılmamaktadır.

 

Kupa Tedavisi nasıl etki eder?

Bedende bulunan enerji kanallarının toksinlerle dolması vücut sistemin faaliyetlerini engeller. Özellikle bahar dönemlerinde yoğunlaşan bu toksinler, kupa tedavisi hacamat ile toksinler boşaltıldığında, kana geçmeleri engellenir. Böylece başta dolaşım sistemi olmak üzere birçok sistemi etkileyerek ilgili organların düzensiz çalışmasına sebep olan toksinlerden arınmış olunur.

 

Kupa Tedavisi nasıl yapılır?

Tutuşturulmuş bir çubuk bir kupa ya da bardağa sokulup ısıtılır. İçindeki oksijen alınıp, ciltte belirlenen noktaya hızlıca kapatılarak, kupanın soğuması ile bir vakum oluşturulur. Bir diğer yöntemde de cilde kapatılan kupa dışarıdan vakumlanır. Her iki şekilde de kılcal damarlardaki kan akışı hedeflenen bölgeye toplanması ve kanın hava basıncının azaldığı bölgeye hücum etmesi sağlanır. Her iki yöntemin de hedefi derialtı dokusundaki mikrosirkülasyonu sağlamak ve böylece dolaşımın daha düzenli hale gelmesine yardımcı olmaktır.

 

Kupa Çekme Vücudun Hangi Bölgelerine Yapılır?

Kupa tedavisine ait bölgeler vücutta bulunan enerji kanalları boyunca yer alır. Çoğunlukla iki omuz arasına, sırta, başın arka tarafına ya da vücutta ağrı veya bir rahatsızlık bulunan organa yakın noktalara uygulanır.

 

Kupa terapisi çeşitleri nelerdir?

Hacamat (ıslak kupa tedavisi): Hacamat noktaları neşterle çizilir ve vakum aracılığıyla kan alınır.
Kuru sabit: Kupa tek pozisyonda kanamasız vakum yapar.
Hareketli kupa: Vücut üzerinde kupa kaydırılır.
Moksibüsyon: Kurutulmuş bitkilerin yakılması ile uygulanır.
Akupunktur ile kupa tedavisi uygulanır.
İlaçlar ile kupa tedavisi: Merhem ya da krem kullanılarak uygulanır.


Kimler Kupa Tedavisi Yapabilir?

Hacamat tedavisi bir çeşit küçük cerrahi müdahaledir. Tüm tedavi yöntemlerinde olduğu gibi, hangi kişilerde ve rahatsızlıklarda, nasıl uygulanacağı doktor tarafından belirlenmelidir.

 

Kupa Tedavisi Hangi Hastalıklara Uygulanır?

Bağışıklık sistemini güçlendirmede
Ağrı tedavisinde
Kronik yorgunluk tedavisinde
Kısırlık tedavisinde
Prostat ve cinsel sorunlarda
Hormonal bozukluklarda
Yumurtalık hastalıklarında
Obezite tedavisinde
Toksinlerden arınmada
Baş ağrısı ve migren tedavisinde
Yüksek tansiyon ve şeker hastalığında
Ayak burkulmasında ve morarmaya karşı
Kas-iskelet sistemi hastalıklarında (romatizma, osteoartrit)
Dolaşım bozukluğu ve varis tedavisinde
Sindirim sistemi rahatsızlıklarında
Solunum sistemi rahatsızlıklarında
Sinir sistemi rahatsızlıklarında

 

Kupa Tedavisinin faydaları nelerdir?

Bilinen en eski tedavi yöntemlerinden biri olan kupa tedavisi, çeşitli hastalıkların iyileştirilmesinde kullanılabilmektedir. Tansiyon yüksekliği, dolaşım bozuklukları, kireçlenmeler, çeşitli vücut sistemlerinin dengelenmesi, genel vücut ve organ temizlenmesi, baş ağrısı, baş dönmesi gibi birçok rahatsızlıkların tedavilerine katkı sağlamaktadır.

 

Kupa Çekmenin yan etkileri var mı?

Uzman hekimler tarafından bakanlık onaylı yerlerde uygulanması gereken kupa çekme tedavisinin, doğru şartlarda uygulandığında önemli bir yan etkisi oluşmaz. Bilinçsizce ve yanlış şekilde yapılan uygulamalarda ise damar yırtılması, enfeksiyon ve cilt yanıkları gibi istenmeyen sonuçlar yaşanabilmektedir.

 

Kupa terapisi güvenli midir?

Kupa tedavisi Sağlık Bakanlığı onaylı bilimsel kanıtlara dayalı bir Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp uygulamasıdır. Uzman hekimler tarafından ve bakanlık onaylı kurumlarda, hastaya ve hastalığa özel derinlemesine yapılan değerlendirme ile uygulandığı takdirde güvenli bir tedavidir.

 

Kupa tedavisi hangi durumlarda uygulanmaz?

Tromboz hastalığı ve pıhtıya rahatsızlığı olanlarda
Vücudun herhangi bir yerinde aktif kanaması olanlarda
Henüz kapanmamış yarası veya ameliyat yeri olanlarda
Dekompanse kalp hastalığı olanlarda
Varisli bölgelerde
Riskli gebeliklerde (riskli olmayan gebeliklerde de dikkatli ve uzman takibinde uygulanmalıdır)

 

Dünyada Kupa Tedavisi

Modern tıp tarafından da desteklenen kupa tedavisine duyulan akademik ilgi son yıllarda hızla artmıştır. Günümüzde sertifikalı uzman doktorlar tarafından, klinik ortamlarda gerçekleştirilen kupa tedavisiyle olumlu sonuçlar alınmaktadır. Son yıllarda başta Batı dünyası olmak üzere birçok coğrafyada hak ettiği ilgiyi yeniden kazanan kupa tedavisi geleneksel tıbbın günümüze ulaştırdığı en önemli yöntemlerden biridir.

 

Kupa Tedavisinin Tarihi

Kupa tedavisi dünya genelinde birçok kültürde ve yaygın bir biçimde beş bin yıldan fazla zamandır uygulanmaktadır. İlk olarak Asurlular tarafından M.Ö. 3500 yıllarında hayvan boynuzları ve bambular kullanılarak kupa tedavisi uygulanmıştır.

Kupa tedavisine ait bilinen en eski yazılı belge Ubi Plethore Ibi Evacua isimli, M.Ö. 3300 yılında antik Makedonya’daki uygulamaları anlatan eserdir. Mısır’da M.Ö. 1550’de Ebers Papirus’da kupa tedavisinden bahsedilmiştir. Herodotus (M.Ö. 484‐ 425) Mısırlı hekimlerin kuru ve yaş kupa tedavisi uyguladıklarını bildirmiştir. Hipokrat ve Galen de, Babil ve Asur ve imparatorluklarında, Çin’de akupunktur ile birleştirilerek uygulanan kupa tedavisini kullanmıştır.

Ibn-i Sina, El Kanun fit Tıp isimli eserinde Hacamat uygulamasından bahsetmiş ve bu kıymetli eserden Avrupa Üniversitelerinde son yüzyıla kadar faydalanılmıştır. Günümüzde ise özellikle Kuzey Avrupa, Amerika, Avustralya, Hindistan, Afrika, Uzak Doğu ve Orta Doğu ülkelerinde kupa tedavisi uygulanmaktadır.


Kupa Terapisi Fiyatı

Kupa Terapisi tedavisi ve Kupa Terapisi fiyatı hakkında Daha fazla bilgi için iletişim numaramızdan bizi arayabilir, Whatsapp numaramız ile sorularınızı sorabilirsiniz.

Kupa Terapisi
Tedavi ve Uzmanlıklar

Tüm Tedavi & Hizmetlerimiz

Elitwell Clinic’te misafirlerimizi bütüncül bir bakış açısı ile değerlendiriyor ve hastalıkların kök sebeplerini bir dedektif titizliğiyle araştırıyoruz.

Ozon Terapi

Ozon Terapi

Tedaviler / Hizmetler
PRP

PRP

Tedaviler / Hizmetler
Glutatyon

Glutatyon

Tedaviler / Hizmetler
Akupunktur

Akupunktur

Tedaviler / Hizmetler
Yüz Gençleştirme

Yüz Gençleştirme

Tedaviler / Hizmetler
Otolog Mikrogreft Kök Hücre

Otolog Mikrogreft Kök Hücre

Tedaviler / Hizmetler
Eksozom

Eksozom

Tedaviler / Hizmetler
Gençlik Aşısı

Gençlik Aşısı

Tedaviler / Hizmetler
Prime Star

Prime Star

Tedaviler / Hizmetler
Mezoterapi

Mezoterapi

Tedaviler / Hizmetler