Elitwell Clinic
Elitwell Clinic
Elitwell Clinic

Bilinçaltı Temizliği

Bilinçaltı temizliği, düşünüldüğü şekilde, var olan bilgileri bir depolama cihazından veri siler gibi temizlemek değildir. Bu şekilde kabul edildiğinde yanlış değerlendirilen bir kavramdır. Aksine bilinçaltı tarafından depolanan, yanlış kabul edilen inanç ve düşüncelerin tam tersi düşünceler ile değiştirilmesidir. Temizleme kelimesinin kullanımı bu konuda yanlış anlaşılmaya neden olabilir. Bu kelimenin kastettiği gibi ne var ne yoksa silmek ya da değiştirmek söz konusu değildir. Değiştirme işlemi, belirli bir amaç için önceden belirlenmiş yanlış bir düşünceyi düzeltmek için gerçekleştirilir.

Özgüven konusunda problemleri olan bir kişinin bu sorundan kurtulabilmesi için bilinçaltı temizliği yapılırken, bu durumu etkileyen yanlış inançlar üzerine odaklanılır. Özgüven konusunda değişim göstermek, daha özgüvenli olmak isteyen bir kişi kendisini tükenmiş ve mutsuz hissediyorsa bunun kaynağı olan bilinçaltı yanlış inançlarıdır. Bu sorunun çözümü için özgüveni etkileyen yanlış inancın tam tersi doğru bir inanç ile değiştirilmesi temizleme işlemini ifade eder.

Bu işlemler yapılırken kullanılan çeşitli yöntemler vardır. Satılan müzikler, telkinler, hipnoz setleri ve benzeri ürünler mevcuttur. Ancak bu ürünler bahsettiğimiz gibi sadece belirli konulara yönelik değil genel bir temizleme işlemi yaptıklarını iddia ederler. Uzman görüş, bu yöntemlerin sadece belirli hedefler ile önceden belirlenmiş sorunlara yönelik olduğunda işe yarayabileceğini söyler. Bilinçaltı temizliği için yazımızın devamında bazı yöntemlerden ve aşamalardan bahsedeceğiz.
 

Bilinçaltı Nedir?
 

Bilinçaltı, insanın farkında olmadan, bilincin dışında çalışarak duyu organları ile algılanan her türden bilgiyi anlık olarak kayıt eden ve bilincin kullanımına sunan bir parçasıdır. Bu bölümde kayıt edilen bilgiler yararlı ya da zararlı olabilir. Nitelik olarak tespiti bilinçaltı yapamaz. Bu bilgilerin nasıl kullanılacağı ise bilincin kontrolündedir. Yanlış inançlar ve düşünceler bu yüzden bilinci olumsuz etkileyerek insanın farklı sorunlar yaşamasına neden olur.

Alışkanlıklar ve davranış biçimleri otomatik olarak bilinçaltı tarafından belirlenir. Bilinçli olarak gerçekleştirilen eylemler genel zihnin %10’luk kısmını oluşturur. Geriye kalan %90’lık kısım davranışlara yön veren zihnin bilinçaltıdır. Bu nedenle idareyi sağlar. İnsanların anlam veremedikleri, engellemek istedikleri ancak bir türlü kurtulamadıkları ve kendilerini rahatsız eden davranışlarının ve düşüncelerinin sebebi budur. Bilinç farkında olduklarımız, bilinçaltı ise farkına varamadıklarımızdır. Bu iki zihin bölgesi birbirini etkilemektedir. Örneğin, bilincin bir işte kötü olduğuna çevresel faktörler ile inandırılması diğer bölgeyi de etkiler. Davranışlar bu etki ile birlikte şekillenir. Kişi o işte başarılı olamayacağına inanmaya başlar.

Bilinçaltı, bilincin etkisi altındadır ve onun her isteğini yerine getirir. Çok büyük bir kapasiteye sahiptir. Bu sayede çok fazla bilgiyi kendi bünyesinde depolar. Bilinç tarafından yönlendirildiğinde bu bilgileri kullanarak bilinç üzerinde etki oluşturur. Her zaman aktif durumdadır ve faaliyetini sürdürür. Gece insan uyurken bile uyumayan bölge odur. Vücudun tüm faaliyetlerini düzenler ve kontrol altında tutar. Bilincin inandığı şeylere odaklanarak düşünceleri o yönde şekillendirir.

Her insanın yaşadığı durumlardan olan başarısızlık korkusu bu konuda iyi bir örnektir. Bu korku ortaya çıktığı anda sonucun başarısızlık olması çok yüksek bir ihtimaldir. Bilinçaltı bu korkuya yol açan tüm bilgileri düşünce halinde bilince aktarır ve kaçınılmaz sonu hazırlar. Bu korkular insanın gelişim sürecinde bilinci tarafından alt ve üst düzeyde topladığı bilgiler ile kazanılır. Yeni doğan bir bebek korkunun ne olduğunu bilmemektedir. Zaman içinde elde edilen bu bilgiler, bilinç ile insanın kendisini sabote etmesine neden olur. Bilinçaltı temizliği bu noktada başvurulan bir yöntemdir.
 

Bilinçaltı Çalışma Şekli Nasıldır?
 

Tüm Anılar Depolanır: İnsanın doğumundan ölümüne kadar olan süreçte tüm bilgileri depolar. Geçici ya da sürekli her şey kayıt edilir. 6 yaşına kadar akıl faaliyetinden dolayı her şey doğrudan ve niteliği ayırt edilmeden depolanır. Ancak ilerleyen dönemlerde elde edilen bilgiler yaşantılara paralel olarak anlam kazanır. Tepkiler bu anlamlandırmaya göre oluşturulur.

İlişkilendirme ve Genelleme Yapılır: Benzer düşünceler arasında ilişkilendirme yapar. Bu durum kişiyi zor durumda bırakabilir. Örneğin, bir köpeğin saldırısına maruz kalan kişi gördüğü tüm köpeklerden korkmaya başlar. Bilinçaltı kişiyi buna zorlar.

Anılar Organize Edilir: Anılar zamanlarına göre bilincin içerisinde düzenlenir. Eski zamanlı kötü anılar geleceği olumsuz etkileyebilir.

Olumsuz Anılar Bastırılır: Kişiyi bu şekilde korumayı amaçlar ancak bunu yaparken bastırdığı anılarla ilgili olumsuz etkiler yaratır. Yaşanılan kötü bir olay zihinde bastırılsa da psikolojik bozukluklara yol açabilir. Belirli bir süre sonra tekrar ortaya çıkabilir.

Bedeni Etkiler: Vücudun ideal durumuna ait bilgilere sahip olduğu için çeşitli kaygılar karşısında kişiyi korumak için farklı etkiler ortaya çıkarır. Sınav kaygısı yaşayan kişinin bilinçaltı, sahibini bu kaygıdan kurtarabilmek için midesini etkileyebilir veya halsizlik yaratabilir. Sınav zamanı geçtikten sonra vücut normale döner.

Duygulara Hâkim Olur: Tüm duyguların kaynağını oluşturan yerdir. İnsan sürekli olarak duygular arasında geçiş yapar. Bu duygusal geçişler davranışları etkiler. Bilinçaltı ise duygular ile davranışlar arasında bağlantı kurar.

Sahibinin İsteğini Yerine Getirir: Kişi ne isterse onu gerçekleştirir. Bunu gerçekleştirebilmek için net ifadelere ihtiyaç duyar ve daha iyi konsantre olunan şeylere ulaşılmasını hızlandırır. Kişinin ahlaki yapısına bağlıdır. Ahlaki anlayışa ters düşen davranışlarda suçluluk ve pişmanlık duygularını tetikler.
 

Bilinçaltı Temizliği Yöntemleri Nelerdir?
 

Yaşam boyunca karşılaşılan olaylar, bu olaylar karşısında gösterilen tutumlar kişilerin bilinçaltı üzerinde bir birikim yaratır. Bu birikim ise sonraki dönemlerde yanlış inançlar ve düşünceler oluşturarak problemlere yol açar. Tamamen bir temizlik yapma durumu söz konusu olmasa da aşağıda belirteceğimiz yöntemlerle rahatlama sağlanabilir.

Yaşantılarınızı Belirleyin: Bilinçaltı üzerinde en çok etki bırakan olaylar ile en az etki bırakan olayları düşünün. Bunları sıralayın ve yaşantılarınızdan küçük bir zihin haritası oluşturun. Bu işlemi gerçekleştirirken sizi etkileyen bu olaylar için neler hissettiğinize odaklanın. Böylece kötü ve iyi etki bırakan olayları belirleyerek kötü olanları değiştirmeye başlayabilirsiniz.

Yaşantılarınız ile Yüzleşin: Yaşadığınız ve yüzleşmekten korktuğunuz kötü deneyimleriniz olabilir. Ancak bu kötü deneyimler ile yüzleşerek onları yok etmediğiniz takdirde yaşamınızın geri kalanı da olumsuz etkilenebilir. Bunun için yapılması gereken, kötü olayları sürekli olarak akılda canlandırarak onlarla yüzleşmek olmalıdır. Başlarda bu durum sizi zorlasa da zamanla etkisini kaybetmeye başlayacaktır. Sizi üzen şeylerin ne kadar önemsiz ve sadece zihninizde yer alan bir düşünce olduğunu fark etmenizi sağlayacaktır.

Bilinçaltına Giriş Yapın: Giriş yapabilmek için zihninizin sizi yenemeyeceğini ve kontrolün sadece kendinizde olduğunu düşünmelisiniz. Bilinçaltı temizliği için bilinç ve bilinçdışı arasında yer alan bölgede olmak gerekir. Bu noktaya girmek ise kendinizi sürekli bir biçimde motive etmenizi, başarabileceğinize dair beyninizi yönlendirmenizi gerektirir.

Temizliği Gerçekleştirin: Sizi rahatsız eden konuyu belirleyin ve bilincinizi bu konudaki yanlış düşüncelerini değiştirmek için rahatlatın. Nefes egzersizleri, fiziksel aktiviteler, hatta çay ve kahve içip sakinleşmek bile size bu konuda yardımcı olabilir. Tüm kötü düşüncelerin zihninizde olduğunu düşünün ve onları yok edebileceğinize inanarak onları değiştirin.

Temizlenen Bölgeleri Doğru Doldurun: Bilinçaltı kötü ve yanlış düşüncelerden kurtuldu ancak bu bölgeleri doğru şekilde doldurmanız gerekir. Aksi halde eski kötü düşünceler kolayca geri dönebilir. Bunun için ilk adımda belirlediğiniz sizin için olumlu etkisi olan olaylar üzerinde yoğunlaşın. Güzel şeylerle bilincinizi besleyin ve aklınızdan iyi düşünceler geçirin.


Bilinçaltı Temizliği Fiyatı

Bilinçaltı Temizliği tedavisi ve Bilinçaltı Temizliği fiyatı hakkında Daha fazla bilgi için iletişim numaramızdan bizi arayabilir, Whatsapp numaramız ile sorularınızı sorabilirsiniz.

Bilinçaltı Temizliği
Tedavi ve Uzmanlıklar

Tüm Tedavi & Hizmetlerimiz

Elitwell Clinic’te misafirlerimizi bütüncül bir bakış açısı ile değerlendiriyor ve hastalıkların kök sebeplerini bir dedektif titizliğiyle araştırıyoruz.

Ozon Terapi

Ozon Terapi

Tedaviler / Hizmetler
Glutatyon

Glutatyon

Tedaviler / Hizmetler
Otolog Mikrogreft Kök Hücre

Otolog Mikrogreft Kök Hücre

Tedaviler / Hizmetler
Eksozom

Eksozom

Tedaviler / Hizmetler
Gençlik Aşısı

Gençlik Aşısı

Tedaviler / Hizmetler
Prime Star

Prime Star

Tedaviler / Hizmetler
PRP

PRP

Tedaviler / Hizmetler
Akupunktur

Akupunktur

Tedaviler / Hizmetler
Yüz Gençleştirme

Yüz Gençleştirme

Tedaviler / Hizmetler
Mezoterapi

Mezoterapi

Tedaviler / Hizmetler